Počet nájdených výsledkov: 0
Zobraziť viac výsledkov

Novinky a články

Od škôlky po zmenu sveta: Ako môžu učitelia a rodičia podporovať ekologické povedomie detí

09.01.2025
BARBORA KRAJČÍROVÁ 3.jpeg

V dnešnom svete, ktorý čelí mnohým environmentálnym výzvam, je ekologická výchova detí nevyhnutnejšia než kedykoľvek predtým. Deti sú naša budúcnosť a to, čo sa naučia v mladom veku, si často nesú celý život. Keď deťom vštepujeme lásku k prírode a zodpovedný prístup k životnému prostrediu, pripravujeme ich na to, aby sa stali aktívnymi členmi spoločnosti, ktorí budú chrániť našu planétu.

Ekologická výchova nie je len o tom, naučiť deti triediť odpad. Je to o budovaní hlbšieho vzťahu k prírode, o pochopení vzájomných súvislostí v ekosystémoch a o uvedomení si toho, že naše konanie má priamy vplyv na životné prostredie. Deti, ktoré vyrastajú s ekologickým povedomím, sú nielen šetrnejšie k prírode, ale sú aj zdravšie a šťastnejšie.

Najlepším spôsobom, ako naučiť deti o ekológii, je byť im príkladom. Ak budú vidieť, že rodičia triedia odpad, šetria energiou a vodou a zaujímajú sa o prírodu, budú ich napodobňovať. Spoločné výlety do prírody, čítanie kníh o zvieratách a rastlinách, pestovanie byliniek alebo kompostovanie sú skvelými spôsobmi, ako stráviť čas s deťmi a zároveň ich učiť o prírode.

Barbora Krajčírová: Nepodceňujme deti

Niekedy to môže byť aj naopak. Moderátorka Barbora Krajčírová to vidí doma na vlastné oči. "Moja dcéra napríklad navrhla smetný kôš, ktorý sám triedi odpadky. S argumentom, že mnohým ľuďom sa triediť odpad nechce. A pritom je to taká maličkosť... Práve vďaka jej výborným pedagógom a projektom, ktoré v škole robia, to deti dokážu mať krásne v rukách a viesť aj rodičov, často v týchto témach lenivých," povedala nedávno už v treťom ročníku relácie Pravda o klíme.

Barbora tvrdí, že hoci jej dcéra aktuálne prichádza do obdobia pubertálneho konzumu, tak napríklad vďaka tomu, že v škole nosí uniformu, sama zistila, ako málo človeku stačí. "Uniformy zjednodušia život rodinám s deťmi, zmenší sa im šatník a zrazu zistíme, bez čoho všetkého sa dá žiť,“ vysvetľuje Krajčírová.

Všetko, čo človek urobí, kam ide, že dýcha, je a pije, je podľa Barbory kolobeh prírody. „A my sa o ňu zabúdame starať. Ale nepodceňujme deti. Aj menšími rozhovormi s nimi môžeme diskutovať o tom, ako to v ekológii dokáže klapať, ak teda chceme, aby to fungovalo. A tak nás tie deti ešte môžu zachrániť,“ optimisticky dodáva Barbora Krajčírová.

Pri rozprávaní o ekológii s deťmi môžeme začať s jednoduchými témami, ako je triedenie odpadu, šetrenie vodou a energiou alebo ochrana zvierat. Postupne môžeme prechádzať k zložitejším témam, ako je klimatická zmena, odlesňovanie alebo ochrana biodiverzity.

Stačí byť aj dobrým príkladom

Piatak Lukáš Kelemen z Evanjelickej spojenej školy v Martine má jedenásť rokov a je na začiatku takejto cesty. Nakročené na ňu má vynikajúco. Zo 428 detí získal najviac bodov a stal sa víťazom tohtoročnej edície olympiády o životnom prostredí EnvirOtázniky, ktorá mala špeciálne zameranie na témy ako vzduch, voda a ovzdušie. "Bol som prekvapený. Vôbec som to nečakal, hoci som cítil, že odpovedám správne," priznal v relácii Pravda o klíme, v ktorej bol za tri roky existencie zďaleka najmladším hosťom.

Envirotémy musia mať Kelemenovci v rodine takmer na dennom poriadku. Napokon, brat Tomáš skončil v rovnakej olympiáde na treťom mieste. Čo teda chlapci doma robia? "Polievame dažďovou a nie pitnou vodou, na strechu sme dali fotovoltaické panely. Máme doma kompostér, ktorý sa zíde, lebo v záhrade pestujeme paradajky, čučoriedky, maliny a jahody, ktoré mám najradšej." Lukáš má doma na starosti aj vynášanie smetí. "Dávam pozor, aby boli vyseparované na plasty, papier, sklo a bioodpad."

Lukáš vníma, čo sa deje s našou planétou. "Životné prostredie je horšie ako kedysi, zem sa otepľuje kvôli obrovskému množstvu skleníkových plynov, ktoré vypúšťame do atmosféry. Roztápajú sa ľadovce, stúpa hladina vody, je viac záplav." Čo s tým? "Možno sa týmto témam budem v budúcnosti venovať viac a profesionálnejšie, ešte neviem. Ale teraz budem rád aspoň dobrým príkladom rovesníkom, ako sa správať k životnému prostrediu," uzatvára Lukáš Kelemen.

Je dôležité, aby sme deťom ukázali, že aj malé zmeny v ich správaní môžu mať veľký vplyv na životné prostredie. Môžeme ich povzbudzovať, aby šetrili papierom, vypínali svetlo, keď odchádzajú z miestnosti, alebo si brali vlastnú tašku na nákup.

Ekologická výchova detí je investícia do budúcnosti. Keď naučíme deti, ako chrániť našu planétu, dávame im nádej na lepší svet.

Aj takéto témy sa rozoberajú v reláciách Pravda o klíme. V spolupráci s TV Pravda ich prináša O2 Športová akadémia Mateja Tótha. Partnerom projektu je spoločnosť Veolia Energia Slovensko.

Všetky epizódy relácie Pravda o klíme nájdete na adrese www.pravda.sk/pravdaoklime

https://www.pravda.sk/trendove-temy/pravda-o-klime/